Otázky k pohovoru

Postup jak si vyjednat plat

Jako uchazeč o zaměstnání je nejlepší určit si vhodný platový rozsah na základě toho, kolik podobné společnosti platí za podobné role, přičemž zohledněte vaše zkušenosti a dovednosti.

Postup jak si vyjednat plat

Jako uchazeč o zaměstnání je nejlepší určit si vhodný platový rozsah na základě toho, kolik podobné společnosti platí za podobné role, přičemž zohledněte vaše zkušenosti a dovednosti.

1. Začněte s výzkumem

Před vyjednáváním musíte prozkoumat typické platové rozpětí pro pozici, odvětví a geografickou polohu. Tento průzkum vám umožní sebevědomě vysvětlit svůj požadovaný plat.

Vždy se podívejte na více zdrojů, abyste získali nejlepší odhad.

Měli byste také zohlednit vaši senioritu, dovednosti, zkušenosti, vzdělání a další jedinečné atributy, které vám pomohou vyniknout, a nezapomeňte na nepeněžní odměny. Nezbytné jsou také zaměstnanecké výhody, bonusy a další výhody.

2. Požádejte, aby vám řekli svůj rozpočet na tuto roli

Nejlepší je přimět tazatele, aby se podělil o schválené finanční prostředky na tuto funkci, než zmíníte platové očekávání.

V motivačním dopise, životopise nebo žádosti neuvádějte požadované platové rozpětí, pokud to nevyžadují. Sdílení svých očekávání bez znalosti rozpočtu na konkrétní pozici vás znevýhodňuje.

Pokud to musíte zmínit, můžete uvést něco jako:
"Můj požadovaný plat je otevřen k diskusi během pohovoru."

3. Pokud nevíte rozpočet na pozici, uveďte váš rozsah

Pokud náborový manažer nemá rozpočet, měli byste s jistotou předložit váš rozsah. Pamatujte, že náboroví manažeři vás mohou odmítnout, pokud je váš očekávaný plat příliš vysoký nebo příliš nízký, a vždy se zaměří na spodní hranici vašeho rozpětí.

Pokud uvedete platové rozpětí, které je příliš nízké, může to vyvolat pochybnosti o vašich schopnostech a zkušenostech. Pokud je příliš vysoký, náboráři si mohou myslet, že jste pro tuto pozici příliš zkušení.

Když říkáte rozsah, ujistěte se, že váš cílový plat je blízko dolní hranice vašeho rozmezí a udržujte rozsah úzký.

Jakmile svojí představu představíte, buďte připraveni jí vysvětlit.

4. Vyjednávejte další výhody

Pokud náborový manažer nabízí nižší částku, než požadujete, zeptejte se ho, jaké další výhody může poskytnout.

Může to být například extra placené volno, čtyřdenní pracovní týden, kurzy angličtiny a podobně.

5. Buďte realističtí ohledně požadovaného platu

Pokud jste nebyli výrazně podhodnoceni v předchozí práci, pravděpodobně nemůžete očekávat 100% zvýšení svého současného platu. Stejně tak byste neměli očekávat stejnou odměnu, pokud změníte obor.

Svá očekávání musíte založit na oboru, velikosti společnosti, městě ve kterém sídlí, relevantních zkušenostech a kvalifikacích.

avatar
Tomáš Kobylák

28.11.2022

Tom je jedním ze spoluzakladatelů společnosti Gaupi, která se zaměřuje na webový vývoj a design. Stará se o projekt Jobsly a ve volném čase vytváří mobilní hry.

Už víš vše potřebné?
Teď najdi skvělou pracovní příležitost!