Otázky k pohovoru

Jak odpovědět na otázku "Proč chcete pracovat z domu?"

Práce z domova je stále běžnější, protože zaměstnavatelé a zaměstnanci poznávají výhody práce na dálku. Zaměstnanci mají lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.

Jak odpovědět na otázku "Proč chcete pracovat z domu?"

Práce z domova je stále běžnější, protože zaměstnavatelé a zaměstnanci poznávají výhody práce na dálku. Zaměstnanci mají lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.

Mnoho společností však stále chce vědět, proč chcete pracovat z domova. Pokud se tedy ucházíte o práci z domova, buďte připraveni vysvětlit své motivace.

Co je to práce z domova?

Práce z domova je pracovní ujednání, kdy pracujete mimo kancelářské prostředí.

Nejen, že nabízí zvýšení produktivity, ale může také zvýšit morálku zaměstnanců, protože obvykle nabízí flexibilnější rozvrh, který poskytuje více hodin denně, které je možné trávit koníčky nebo s přáteli a rodinou.

Co chtějí tazatelé vědět

Zaměstnavatelé kladou otázky typu "Proč chcete pracovat z domova?" a "Proč chcete pracovat na dálku?"

Pokud hledáte práci na dálku, proces náboru bude zahrnovat pohovor, který ověří vaši vhodnost pro práci na dálku. Zaměstnavatelé chtějí znát vaši motivaci a to, zda máte dovednosti pro práci na dálku. Vaším cílem je přesvědčit budoucího zaměstnavatele, že ano, a bude to v nejlepším zájmu společnosti.

Pokud nehledáte novou práci, ale chcete pracovat z domova, existují způsoby, jak požádat svého zaměstnavatele, aby vám umožnil pracovat z domova.

Jak odpovědět "Proč chcete pracovat z domova?"

Příprava je základem dobré odpovědi na otázku "Proč chcete pracovat z domova?". Než na ni budete moci odpovědět, musíte jasně pochopit své motivaci, proč chcete práci na dálku.

Postupujte podle níže uvedených kroků a vytvořte účinnou reakci, která zvýší vaše šance.

Uveďte své důvody

Začněte tím, že si položíte otázku: "Proč chci pracovat z domova?" pak sepište vše, co vás napadne. Vaše důvody mohou zahrnovat:

 • Snížení rušivých vlivů na pracovišti
 • Eliminace každodenního dojíždění
 • Snížení dopadu na životní prostředí
 • Flexibilnější rozvrh
 • Více času na osobní život a rodinu
 • Chci se přestěhovat na nové místo
 • Mám doma malé děti
 • Péče o nemocného člena rodiny
 • Strach z nákazy COVID-19

Jakmile budete se svým seznamem důvodů spokojeni, vyberte tři až pět hlavních důvodů jako hlavní body diskuse.

Prozkoumejte výhody práce na dálku pro zaměstnavatele

Nyní, když máte svůj seznam důvodů, je čas přemýšlet o věcech z pohledu zaměstnavatele. Zatímco mnoho společností nyní chápe hodnotu práce na dálku, stále je dobré ukázat, že nemyslíte jen na sebe.

Buďte připraveni zdůraznit výhody práce na dálku pro zaměstnavatele:

 • Zvýšená produktivita zaměstnanců
 • Nižší náklady
 • Snazší nábor a přístup k většímu fondu talentů
 • Zvýšená spokojenost zaměstnanců a lepší udržení zaměstnanců
 • Lepší připravenost na katastrofy
 • Lepší propojení zaměstnanců
 • Nižší uhlíková stopa

Nezapomeňte se prodat

Pamatujte, že jste na pohovoru pro novou práci, takže se nezapomeňte prodat! Přečtěte si celý popis práce, prozkoumejte společnost abyste mohli zdůraznit, že máte dovednosti a zkušenosti potřebné k úspěchu na dané pozici.

Tipy pro odpověď "Proč chcete pracovat z domova?"

Buďte upřímní a pozitivní: I když je důležité prodat se, chcete být upřímní. Neříkejte, že plánujete využít ušetřené hodiny dojíždění do práce, pokud je plánujete využít k posilování. Místo toho se zaměřte na to, proč se vám bude lépe pracovat při práci z domova.

Diskutujte o výhodách pro vás a pro společnost: Ujistěte se, že vaše odpověď bude přínosem pro obě strany. Je v pořádku mluvit o tom, proč chcete pracovat z domova, pokud to pomáhá podnikání. Můžete se například zmínit o tom, že jste nejproduktivnější ráno, ale to vám momentálně bere dojíždění.

Zvýrazněte své dovednosti práce na dálku: Dovednosti pro práci na dálku jsou souborem hmotných a nehmotných dovedností nezbytných pro produktivitu v prostředí vzdálené práce, jako je odpovědnost, řešení problémů, přizpůsobivost a písemná komunikace.

Chybám, kterým je třeba se vyhnout při odpovědi "Proč chcete pracovat z domova?"

Nelžete: Ze lhaní na pracovním pohovoru nevzejde nic dobrého. Pokud budete tvrdit, že budete produktivní doma, ale do práce potřebujete, aby se vám někdo díval přes rameno, neskončí to dobře.

Nesoustřeďte se na sebe: Chcete si udělat obrázek o tom, jak vám práce z domova pomáhá stát se lepším pracovníkem, ne o tom, jak vám pomáhá dělat více toho, co chcete.

avatar
Tomáš Kobylák

15.11.2022

Tom je jedním ze spoluzakladatelů společnosti Gaupi, která se zaměřuje na webový vývoj a design. Stará se o projekt Jobsly a ve volném čase vytváří mobilní hry.

Už víš vše potřebné?
Teď najdi skvělou pracovní příležitost!