Otázky k pohovoru

Jak odpovědět "Proč bychom si měli najmout právě vás?"

Chystáte se na pohovor? „Trik“ jak vysvětlit, proč jste pro danou práci tím nejlepším člověkem na základě vaší kvalifikace, dovedností a zkušeností.

Jak odpovědět "Proč bychom si měli najmout právě vás?"

Chystáte se na pohovor? „Trik“ jak vysvětlit, proč jste pro danou práci tím nejlepším člověkem na základě vaší kvalifikace, dovedností a zkušeností.

Přístup nastíněný v tomto článku vám pomůže odlišit se od ostatních uchazečů.

Proč se tazatelé ptají: "Proč bychom vás měli najmout?" Náboroví manažeři chtějí posoudit, zda na dané pozici dokážete vyniknout a hlavně řešit jejich problémy.

Jak odpovědět "Proč bychom vás měli zaměstnat?"

Nejlepší způsob, jak odpovědět je dokázat svou hodnotu sdílením konkrétních a měřitelných příspěvků, které jste přinesli v předchozích zaměstnáních. Příklady, které se vztahují k popisu práce, jsou mnohem přesvědčivější než obecné příklady, a proto si před pohovorem musíte připravit odpověď.

Pozorně si přečtěte pracovní nabídku

Začněte tím, že si přečtete požadavky na práci a poznamenáte si všechny dovednosti, schopnosti, odpovědnosti nebo očekávání, pokud tyto dovednosti máte.

Je v pořádku, pokud nesplňujete všechna kritéria. Vaším cílem je ve své odpovědi zdůraznit ty, které máte. Obecně budete chtít zdůraznit tři věci:

Technické dovednosti: Programovací jazyky, zkušenost s konkrétními nástroji nebo specializované znalosti. I když nemáte přesné dovednosti, které požadují, můžete mít relevantní zkušenosti. Pokud například práce vyžaduje odbornou způsobilost s Figmou a často jste používali Sketch, můžete o tom mluvit.

Netechnické dovednosti: Kognitivní, sociální a osobní vlastnosti jedinečně cenné v dané pozici a firemní kultuře. Například komunikační, vůdčí a rozhodovací schopnosti.

Vlastnosti a hodnoty: Konkrétní hodnoty, které jsou oceňovány, budou v menší míře záviset na společnosti a jejím odvětví.

Jakmile pochopíte, co náborový manažer hledá, je čas na průzkum společnosti.

Prozkoumejte společnost

Chcete-li na tuto otázku dobře odpovědět, musíte před pohovorem věnovat nějaký čas průzkumu, abyste získali povědomí o společnosti.

Průzkum potenciálního zaměstnavatele má několik výhod:

Pomáhá vám posoudit silné a slabé stránky společnosti, což vám může pomoci pochopit, jak by vaše dovednosti mohly přispět týmu. Porozumíte firemní kultuře, poslání a hodnotám, což vám pomůže se rozhodnout, zda je společnost pro vás ta pravá. Umožní vám to klást lepší otázky.

  • Prozkoumejte webové stránky společnosti
  • Podívejte se na jejich sociální média
  • Promluvte si se stávajícími zaměstnanci
  • Podívejte se na novinky, které se týkají společnosti
  • Je dobré porozumět odvětví a konkurentům

Tipy pro odpověď

Pochopte cíle zaměstnavatele

Věci, které ve své odpovědi zdůrazníte, se musí týkat pracovních požadavků a společnosti. Celý proces pohovoru je o nalezení nejlepšího kandidáta na konkrétní roli.

Ujistěte se, že zdůrazňujete své nejdůležitější přednosti. Pokud se například ucházíte o roli softwarového inženýrství, můžete zdůraznit svou znalost jejich technologického balíčku a svého zázemí v B2B.

Dobrá odpověď se zaměřuje na kariérní úspěchy, které jsou pro popis práce nejrelevantnější, ale nebojte se nabídnout rozmanitou sadu příkladů, které načrtnou hloubku a šíři vašich zkušeností.

Pokud jste například zvýšili návštěvnost marketingového webu o 50 % za 6 měsíců, pravděpodobně to budete moci udělat znovu u jiné společnosti.

Použití dat ve vaší odpovědi zvyšuje dopad a zdůrazňuje, jak moc můžete společnosti přispět.

Usnadněte to tazateli

Častou chybou kandidátů je zdůrazňovat své úspěchy, aniž by je spojovali s cíli jejich tazatele. Musíte za ně udělat těžkou práci a zopakovat, proč by vaše dovednosti a úspěchy byly pro společnost cenným přínosem.

Zaměřte se na pozitiva

Pokud nebudete mít všechny dovednosti nebo kvalifikace, které společnost chce. Tak je to v pořádku. Většina kandidátů také nebude.
Zaměřte se na ty, které máte, a pak zdůrazněte svou schopnost (a dychtivost) učit se novým věcem. Pokud je to možné, upozorněte na situaci, kdy jste se museli v práci něco naučit, abyste vyřešili problém nebo posunuli projekt vpřed.

Seďte rovně, usmívejte se a projevujte sebevědomí.

Chyby, kterých je třeba se vyvarovat

Neodpovídání na otázku

Neodpovědět na tuto otázku během pohovoru znamená červenou vlajku. "Proč bychom vás měli najmout?" je podstatou toho, co se tazatel snaží zjistit, a budou očekávat, že se nad tím trochu zamyslíte.

Přeskočení fáze výzkumu

Průzkum společnosti je krok, který mnoho kandidátů přeskakuje, ale je nezbytné odpovědět na tuto a mnoho dalších běžných otázek na pohovoru. Průzkum vám pomůže porozumět potřebám společnosti a tomu, zda se pro ni hodíte.
Vždy, vždy, vždy si prozkoumejte společnost.

Pozor na ego

Je v pořádku se trochu předvést, když odpovíte na tuto otázku. Musíte však působit jako sympatický uchazeč. Většina tazatelů hledá někoho, kdo má schopnosti a bude vítanou posilou do týmu.

Lhát o svém přínosu

Nic nezkazí vaše šance na získání pracovní nabídky víc než lhaní. Nestojí to za to riziko.

Sáhodlouhé odpovědi

Pokud pracujete byť jen pár let, pravděpodobně máte spoustu úspěchů, které byste mohli potenciálnímu zaměstnavateli označit. Vyhněte se pokušení.

Vyberte nejrelevantnější příklady a zbytek vynechte. Pokud chce tazatel více informací, položí vám doplňující otázku.

Opakování toho, co je ve vašem životopise

Náborový manažer by si měl před pohovorem přečíst váš životopis. Vyhněte se tedy doslovnému opakování.

Negativita

Buďte opatrní při používání příkladů, kdy se vám něco nepovedlo. Pokud potřebujete vyprávět příběh, který neskončí dobře, budete muset vysvětlit, proč vás tento neúspěch dělá hodnotnějším. Je to možné, ale není to snadné.

avatar
Tomáš Kobylák

17.11.2022

Tom je jedním ze spoluzakladatelů společnosti Gaupi, která se zaměřuje na webový vývoj a design. Stará se o projekt Jobsly a ve volném čase vytváří mobilní hry.

Už víš vše potřebné?
Teď najdi skvělou pracovní příležitost!